2016 Race Results

Whinfrey Briggs Elite Men's Grand Prix

Position Forename Surname Club / Team Name
1 Graham Briggs JLT Condor
2 Richard Hepworth Raleigh-GAC
3 Jake Womersley Pedalheaven RT
Click here to download full results (.pdf)

3rd Category Race

Position Forename Surname Club / Team Name
1 Sam Watson Chevin Cycles
2 Will King Prologue
3 Will Orrell-Turner Chevin Cycles
Click here to download full results (.pdf)

4th Category Race

Position Forename Surname Club / Team Name
1 Reece Pilley Jersey CA
2 Phillip Dougal South Normanton
3 Nick Moore Andy Moore Auto Centre
Click here to download full results (.pdf)

Under 16s Boys Race

Position Forename Surname Club / Team Name
1 Max Rushby Pedalsport
2 Sam Watson Chevin Cycles
3 Will Orell-Turner Chevin Cycles

Under 16s Girls Race

Position Forename Surname Club / Team Name
1 Anna Docherty Clifton CC
2 Elizabeth Catlow Bourne Wheelers
3 Felicity Gledhill Sport City Velo

Under 14s Boys Race

Position Forename Surname Club / Team Name
1 Robert Donaldson Mossley CRT
2 Joshua Giddings MI Racing Academy
3 Emille Alexander Lichfield CC

Under 14s Girls Race

Position Forename Surname Club / Team Name
1 Ava Oxley PH-MAS VCUK
2 Rachel Earnshaw East Bradford CC
3 Erin Avil BikeBox Alan

Under 12s Boys Race

Position Forename Surname Club / Team Name
1 Riley Blackmoor Pedalsport
2 Oscar Williams Huddersfield Star Wheelers
3 Lewis Dolan Cleveland Wheelers

Under 12s Girls Race

Position Forename Surname Club / Team Name
1 Grace Lister Wolverhampton Wheelers
2 Emily Richards Bourne Wheelers
3 Elly Swingell Redditch Road and Path

Under 10s Boys Race

Position Forename Surname Club / Team Name
1 Joshua Jackson Lyme RC
2 Joel Hurt Planet X
3 Seth Jackson Kirklees Cycling Academy

Under 10s Girls Race

Position Forename Surname Club / Team Name
1 Tia Carr Lichfield CC
2 Jael Maw Boston Wheelers
3 Daisy Nicholson Matlock CC

Under 8s Boys Race

Position Forename Surname Club / Team Name
1 James Canham Doncaster Wheelers CC
2 Max Waterfield Clifton CC
3 Aaron Cocker Doncaster Wheelers CC

Under 8s Girls Race

Position Forename Surname Club / Team Name
1 Sian Thompson Bronte Tykes
2 Laura Oldfield Redditch Road and Path
3 Ffion Law Doncaster Wheelers CC